Ιταλία -Vedona

Τίτλος προγράμματος: «: I AM NOT A TARGET»
Χώρα φιλοξενίας: Ιταλία (Vedano Olona)
Συμμετέχουσες χώρες: Ελλάδα, Κύπρος , Ιταλία, Ρουμανία, Πορτογαλία, Ισπανία.
Το Σεπτέμβριο του 2019 επισκεφτήκαμε την πόλη Vedano Olona της Ιταλίας τρεις (3) εκπαιδευτικοί από το σχολείο μας, στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus για να παρακολουθήσουμε σεμινάρια και δραστηριότητες με θέμα bullying.
Ήταν κυρίως σεμιναριακού τύπου. Ενημερωθήκαμε για τα αίτια του σχολικού και διαδικτυακού εκφοβισμού, τις συνέπειες τους στη ψυχοσωματική και συχνά στη σωματική ακεραιότητα των παιδιών. Γνωρίσαμε αποτελεσματικές τεχνικές αντιμετώπισης του όλο και πιο συχνού αυτού φαινομένου της εποχής μας στην ευάλωτη και τρυφερή ηλικία της μαθητικής κοινότητας.
Ήταν μια συνάντηση εκπαιδευτικών όπου μέσα από workshop και σεμινάρια ενημερωθήκαμε για περιπτώσεις bullying και τη νομοθεσία που ισχύει στην Ιταλία και συζητήσαμε πιθανούς τρόπους αντιμετώπισης ανάλογων περιστάσεων.
Παράλληλα ήρθαμε σε επαφή με την κουλτούρα και τον πολιτισμό της γείτονος χώρας, καθώς επισκεφτήκαμε μουσεία και αρχιτεκτονικά κτίρια απαράμιλλης ομορφιάς και πολιτιστικής κληρονομιάς.