Ιταλία (Μπαγκερία Σικελία)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS
Τίτλος προγράμματος: «The power of friendship»
Χώρα φιλοξενίας: Ιταλία (Μπαγκερία Σικελία)
Συμμετέχουσες χώρες: Ελλάδα, Ιταλία, Ρουμανία, Πολωνία, Τουρκία

Στις 3-9 Νοεμβρίου 2019 ταξιδέψαμε στην Μπαγκερία της Σικελίας (χωρίς μαθητές)με το πρόγραμμα “Power of Friendship”. Συμμετείχαμε εκπαιδευτικοί από την Ελλάδα, την Ιταλία ,την Τουρκία, την Πολωνία και τη Ρουμανία. Οι συμμετέχοντες του σχολείου μας ήταν: ο διευθυντής ( Κουτσούκης Γεώργιος) ,δύο δασκάλες (Γρηγοριάδου Σταυρούλα και Στυλιανίδου Σοφία).
To πρόγραμμα είχε διάρκεια 6 μέρες .Επισκεφτήκαμε δύο σχολεία , συμμετείχαμε σε δραστηριότητες εντός των σχολείων και ξεναγηθήκαμε στην Μπαγκερία ,στο Παλέρμο και στο Αγκριτσέντο .
Συνεργαστήκαμε σε εκπαιδευτικά προγράμματα και κοινές δράσεις. Γνωρίσαμε το εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας και επισκεφθήκαμε εκπαιδευτικά ιδρύματα. Ήρθαμε σε επαφή με τον τοπικό πολιτισμό καθώς παρακολουθήσαμε παραδοσιακές δραστηριότητες και επισκεφθήκαμε πολιτιστικά κέντρα και ιστορικά μνημεία. Πήραμε μια γεύση από την τοπική κουζίνα, και ιδιαίτερα από τα εδέσματα που ετοίμασαν οι ντόπιοι γονείς.