ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΗΜΕΡΑ ΓΛΩΣΣΩΝ

Στις 26 Σεπτεμβρίου γιορτάστηκε στα σχολεία η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών.

Οι γλώσσες αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς που οφείλουμε να διαφυλάξουμε, να καλλιεργήσουμε και να αναδείξουμε. Χρησιμεύουν ως γέφυρες επικοινωνίας με άλλους πολιτισμούς προάγοντας την αμοιβαία κατανόηση, την αλληλεγγύη και την κοινωνική συνοχή και διευκολύνουν την πρόσβαση σε αγαθά και υπηρεσίες.

Έτσι, οι μαθητές της Ε’ τάξης του σχολείου μας, με την καθοδήγηση της δασκάλας των γαλλικών κ. Σπυροπούλου Ευαγγελίας, είχαν τη δυνατότητα να αναζητήσουν σε διάφορες γλώσσες, λέξεις που έχουν σχέση με ιδανικά και αξίες, να τις γράψουν, να τις διακοσμήσουν όπως επιθυμούν και να τις προσθέσουν στο ομαδικό κολάζ της τάξης. Τέλος, καταγράφηκε σε βίντεο η ανάγνωση των λέξεων από τους μαθητές, στα ελληνικά, γαλλικά, αγγλικά, ιταλικά και γερμανικά.