Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Γράμμα προς τα παιδιά του 12ου σχολείου

Γράμμα προς τα παιδιά του 12ου σχολείου

Αγαπητοί συμμαθητές του 12ου Δημοτικού Σχολείου!

Σας γράφουμε αυτήν την επιστολή, επειδή μάθαμε ότι κάποια από τα παιδιά του σχολείου μας, πειράζουν τα πράγματα της κ. Διευθύντριας που βρίσκονται μέσα στο γραφείο της.

Νομίζουμε ότι δεν είναι σωστό να πειράζουμε

τα ξένα πράγματα, γιατί μπορεί να έχει ετοιμάσει κάτι για μία εκδρομή κι εμείς να το χαλάσουμε. Υπάρχει περίπτωση να έχει στο γραφείο της κάτι ακριβό κι εμείς να το σπάσουμε. Ή μπορεί να φυλάει κάπου λεφτά που είναι για τις ανάγκες του σχολείου κι εμείς να τα ρίξουμε και να χαθούν. Επίσης μπορεί να φυλάει τηλέφωνα, κλειδιά από τάξεις, έγγραφα, στικάκια και χαρτιά από τους γιατρούς. Πιστεύουμε ότι δε θα σας άρεζε κι εσάς να σας πειράζουν τα δικά σας πράγματα.

Επομένως δεν είναι ευγενικό και καλό να πειράζουμε τα ξένα πράγματα. Σας παρακαλούμε να προσέχουμε όλοι μαζί να μην ξανασυμβεί.

Από τους συμμαθητές σας της Γ2 τάξης